Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
61 postów 22 komentarze

Dziwny mariaż komorników z firmami windykacyjnymi

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ostatniego dnia lipca, w siedzibie Krajowej Rady Komorniczej (KRK) powołany został do życia Zespół ds. usprawnienia informatyzacji wymiaru sprawiedliwości

  

 W skład zespołu weszli z jednej strony komornicy sądowi, z drugiej przedstawiciele Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF). Oficjalnie podstawowym zadaniem zespołu jest wypracowanie propozycji rozwiązań związanych ze sprawnością procedur urzędowych w wymiarze sprawiedliwości, a następnie rekomendowanie ich do wdrożenia Ministerstwu Sprawiedliwości. Zespół ma skupić się na trzech obszarach: diagnoza mankamentów EPU, zmiany legislacyjne w EPU, możliwe do wprowadzenia „od ręki” oraz wprowadzenie do EPU platformy pozwalającej wierzycielom monitorować przebieg postępowań. Członkowie Zespołu nie kryją, iż chcieliby doprowadzić do sytuacji, w której ich gremium stałoby  się swego rodzaju „centrum kontaktowym” dla Ministerstwa Sprawiedliwości, by mogli  "wpływać na rzeczywistość".

 

 

Skład Zespołu

 

Krajowa Rada Komornicza jest samorządem komorników sądowych. Z kolei Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych zrzesza głównie firmy z szeroko rozumianej branży windykacyjnej. Niektóre z tych firm za naruszenie prawa były już karane przez UOKiK. Były także antybohaterami wielu artykułów prasowych. Członkami zrzeszenia są, między innymi,  takie firmy jak: Kruk, Ultimo, Raport, EOS, Best, Kredyt Inkaso czy Krajowy Rejestr Długów.

W oficjalnym komunikacie KRK na temat powstania Zespołu, Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych została przedstawiona jako:  związek skupiający ponad 80 kluczowych przedsiębiorstw z rynku finansowego w Polsce, (w tym banki, doradców i pośredników finansowych, przedsiębiorstwa pożyczkowe, czy ubezpieczeniowe).Ani słowem nie wspomniano o firmach windykacyjnych, których jest najwięcej w KPF. Przypadek?

Wątpię. Wyraźnie komornicy mają świadomość z kim zamierzają lobbować, z kim chcą być "centrum kontaktowym" dla Ministerstwa Sprawiedliwości. W takim wypadku chyba firmy windykacyjne lepiej ukryć –  być może pomyślano.  

Czas pokaże, czy powołany zespół będzie tylko zajmować się informatyzacją postępowań egzekucyjnych. Czy z czasem nie zacznie np. lobbować na rzecz zmiany przepisów związanych z egzekucjami komorniczymi.

 

Jan Wels 

 

 

Poniżej pełna treść komunikatu KRK

       

Informatyzacja wymiaru sprawiedliwości to ogromne wyzwanie, zarówno pod względem prawnym, jak i technologicznym. Obecny stan tego procesu, zwłaszcza w zakresie postępowania rozpoznawczego i egzekucyjnego, wymaga nie tylko usprawnienia, ale przede wszystkim, przyspieszenia. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia nie tylko komorników sądowych, którzy na co dzień borykają się z czasochłonnymi i generującymi niepotrzebne koszty procedurami, ale przede wszystkim z punktu widzenia wierzycieli, którzy właśnie w rozwoju informatyzacji upatrują szansy na usprawnienie procesu odzyskiwania należności. Jest to bowiem niedoceniany, a niezwykle ważny element gospodarki, którego rola rośnie zwłaszcza w warunkach kryzysu.

 

Częściową odpowiedzią na oczekiwania wierzycieli było stworzenie systemu informatycznego obsługującego Elektroniczne Postępowanie Upominawcze, uruchomionego w 2010 roku. EPU znacznie przyspieszyło, co prawda, proces odzyskiwania należności, niemniej jednak, cztery lata jego funkcjonowania aż nadto wystarczyło do analizy jego mankamentów. Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych, związek skupiający ponad 80 kluczowych przedsiębiorstw z rynku finansowego w Polsce, (w tym banki, doradców i pośredników finansowych, przedsiębiorstwa pożyczkowe, czy ubezpieczeniowe) wraz Krajową Radą Komorniczą, reprezentującą komorników sądowych, stworzyły właśnie Zespół ds. usprawnienia informatyzacji wymiaru sprawiedliwości. Inauguracyjne spotkanie obyło się 31 lipca w siedzibie KRK w Warszawie, a w skład Zespołu weszli przedstawiciele komorników i wierzycieli. Pracami kierować będą: po stronie komorników Andrzej Mularzuk, wiceprezes KRK, zaś po stronie wierzycieli Marcin Czugan, dyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego KPF.

 

Podstawowym zadaniem Zespołu jest wypracowanie propozycji rozwiązań związanych ze sprawnością procedur urzędowych w wymiarze sprawiedliwości, a następnie rekomendowanie je do wdrożenia Ministerstwu Sprawiedliwości. Zespół skupi się na trzech obszarach: diagnoza mankamentów EPU, zmiany legislacyjne w EPU, możliwe do wprowadzenia „od ręki” oraz wprowadzenie do EPU platformy pozwalającej wierzycielom monitorować przebieg postępowań. Spotkanie inauguracyjne trwało ponad trzy godziny, a w jego trakcie udało się wskazać na kilka najpilniejszych problemów, takich jak brak możliwości cesji e-tytułu wykonawczego albo konieczność ręcznego podpisywania setek dokumentów o takim charakterze. – Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której nasze gremium stanie się swego rodzaju „centrum kontaktowym” dla Ministerstwa Sprawiedliwości; mamy zamiar również, a może przede wszystkim, wpływać na rzeczywistość, proponować gotowe rozwiązania w zakresie informatyzacji wymiaru sprawiedliwości. Dlatego – obok ekspertów prawnych - w prace zaangażowani zostaną także informatycy – to oni bowiem dysponują największą wiedzą techniczną, posiadają niezbędne know-how, które następnie wykorzystywane jest przez prawników obsługujących procesy sądowe - mówi Marcin Czugan z KPF, zaś wiceprezes KRK, Andrzej Mularzuk, podkreśla: – Dobrze przemyślane pomysły łatwiej padną na podatny grunt niż te wypracowywane latami. Jestem przekonany, że prace zespołu okażą się efektywne, bo determinację do wprowadzania zmian daje się zauważyć zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie.

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031