Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
61 postów 22 komentarze

Skandaliczne straszenie wpisem do BIG

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czyli do czego służą w praktyce Biura Informacji Gospodarczych

 

 Pan Łukasz Z. z Sochaczewa otrzymał pod koniec sierpnia br. pisemne wezwanie do zapłaty długu wynikającego z  niespłaconej  pożyczki w Providencie.  Wzywającym była firma Ultimo, a pożyczka była zaciągnięta w 2005r. Pan Łukasz odpisał firmie windykacyjnej, iż po takim czasie może skutecznie podnieść zarzut przedawnienia się roszczenia i co uczyni, gdy Ultimo skieruje sprawę na drogę sądową. Co istotne, dług nie jest stwierdzony żadnym orzeczeniem sądowym. Roszczenia takie przedawniają się po upływie 3 lat od ich wymagalności.    

 

 

Zobowiązanie naturalne

W piśmie z dnia 29 września br. firma Ultimo nie zaprzeczyła, że pan Łukasz może podnieść taki zarzut. Jednak podkreśliła, iż nie oznacza to wcale, iż dług nie musi być spłacony.

I tu Ultimo jak na tacy wyłożyło co może zrobić, jak nie otrzyma pieniędzy: Upływ terminu przedawnienia roszczenia majątkowego w znaczeniu materialno-prawnym nie  stanowi o wygaśnięciu roszczenia, a jedynie o przekształceniu zobowiązania w tzw. zobowiązanie naturalne. Wskutek takiego przekształcenia świadczenia Dłużnika nadal jest należne Wierzycielowi, a na Dłużniku nadal ciąży obowiązek spełnienia tegoż świadczenia.

     

I dalej: Dodatkowo podkreślamy, iż Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z 2010r.  daje Wierzycielowi prawo skierowania danych dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej również w odniesieniu do przedawnionej wierzytelności. Tym samym podjęcie decyzji o spłacie zobowiązania przedawnionego pozwala Panu uniknąć przekazania danych o zadłużeniu do BIG. Jednocześnie zapobiega ewentualnym problemom związanym np. z niemożnością skorzystania z kolejnego kredytu, czy podpisania umowy na zakup telefonu lub telewizji kablowej. 

 

 

Przekaz jest jasny: co z tego, że masz przedawnioną wierzytelność, jak i tak lepiej jak ją spłacisz, bo możemy ci utrudnić życie wpisem do BIG.

 

W ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych  brak jest zapisu o tym, iż do BIG nie mogą być wpisywane wierzytelności przedawnione.

A wystarczył np. tylko taki zapis: jeśli dłużnik podniesie zarzut przedawnienia się roszczenia, to wpis do BIG odbywa się na ryzyko wierzyciela. I w takim wypadku wierzyciel musi liczyć się z karą umowną np. 20.000 zł. Gwarantuję, żadnej firmie windykacyjnej nawet przez myśl by nie przyszło w takiej sytuacji  wpisać przedawnioną wierzytelność do BIG.

A tak, mamy co mamy.     

 

 

Art. 14. 1. Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych

 

Wierzyciel może przekazać do biura informacje gospodarcze o zobowiązaniu

dłużnika będącego konsumentem wyłącznie wówczas, gdy są spełnione łącznie następujące

warunki:

1) zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w

szczególności z tytułu umowy o kredyt konsumencki oraz umów, o których mowa w art.

187 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43,

poz. 296, z późn. zm.);

 

2) łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika będącego konsumentem wobec

wierzyciela wynosi co najmniej 200 złotych oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni;

 

3) upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo

doręczenia dłużnikowi będącemu konsumentem do rąk własnych, na adres do doręczeń

wskazany przez dłużnika będącego konsumentem, a jeżeli nie wskazał takiego adresu - na

adres miejsca zamieszkania, wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze

przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.

 

Jan Wels

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930